Satelit neladí

Mnohé z automatických satelitních systémů v posledních dnech přestávají fungovat. Nehrají programy nebo vůbec nenajdou družici. Na následujících řádcích Vám osvětlíme důvody a možnosti řešení.

1. Co se děje?
2. Kathrein
3. Maxview
4. Oyster, Ten-Haaft
5. Megasat
6. Alden
7. Mobilsat+

1. Co se děje?
Astra 3 – Skylink, Slovaklink…
Kvůli přechodu na HD kódování (DVB-S2) se na družici Astra 3 mění naprostá většina frekvencí. Automatické satelitní systémy fungují tak, že skenují orbit a poté, co narazí na signál, ověřují pomocí servisní frekvence zda jsou na správné družici. Právě tato frekvence se pro Astru 3 změnila. Z toho důvodu je nutné u většiny systémů přehrát sw.
Kromě toho, nejrozšířenější poskytovatel satelitní televize Skylink umísťuje všechny poskytované programy do zmiňovaného kódování DVB-S2. Spousta starších systémů toto kódování neumí vůbec naladit a Skylink na nich tedy již nikdy nebude fungovat. Řešení této situace se liší dle výrobce zařízení a popisuji ho níže.

Thor – Freesat by UPC
Freesat i nadále vysílá v kódování DVB-S a jeho služby je možné naladit na většině zařízení. Přechod k Freesat je tak jednou z možností jak řešit nefungující Skylink. Jde zároveň o možnost nejlevnější – Freesat karta se základní nabídkou programů stojí 500 Kč a poté 500 Kč ročně. Dle dostupných informací však není možné určit, kdy bude i Freesat přecházet na DVB-S2.

2. Kathrein
Starší přijímače a ovládací jednotky řady 170, CAP 6xx a CAP 7xx neumí dekódovat DVB-S2. Skylink na nich tedy již nikdy nebude hrát. Pro reciever a pozicioner řady 170 ani neexistuje náhradní řešení. V ojedinělých případech se podaří do nich novou frekvenci nahrát, ale nevíme, jak dlouho bude fungovat. Vlastníte-li toto zařízení, nezbývá než vyměnit celý systém.

Přijímače řady CAP 6XX a CAP 7xx je možné vyměnit za nový HD přístroj řady 9xx: Kathrein UFS 946.

3. Maxview
U automatických systémů Maxview Target a Seeker stačí přehrát software. S pomocí USB disku (fleshky) toto zvládne běžný uživatel. O nový sw Maxview si prosím napište na e-mail: info@karavanypro.cz

4. Oyster, Caro, Cytrax (Ten-haaft)
Oyster, Caro a Cytrax jsou obchodní značky výrobce Ten-Haaft. Produkty se liší anténou. Řídící systémy jsou stejné (nebo podobné) a platí pro ně následující…

Oyster Vision (ovládací krabička s displejem)

Oyster Vision

Systémy série II a III vyrobené od března 2011 je možné aktualizovat SD kartou. Software je k dispozici na stránkách výrobce. Pro přehrátí nás též můžete kontaktovat. Starší přístroje je nutné zaslat do Ten-Haaft v Německu.

Oyster Digital CI (stříbrný reciever)

Oyster Digital CI

Stříbrné recievry Oyster neumí dekódovat DVB-S2 a přijímaní Skylinku na nich již není možné. Řešením je výměna recievru za nový Oyster HD Europe. Ten-Haaft nabízí výhodnější podmínky pokud jim starý reciever pošlete. Výměna tak včetně poštovného vyjde na cca 13.000 Kč. Pro recievry vyrobené před rokem 2008 je to cca 15.500 Kč (ceny k 19.8.2016).
Druhou možností je doplnit systém o televizor se satelitním tunerem. Stávající Oyster tak bude pouze hýbat anténou, programy se budou ladit a ovládat v televizi. Toto řešení vyjde na cca 7.000 Kč při 20″ televizi (cena k 19.8.2016).

Oyster Premium TV, Oyster Germany

Oyster TV

K přehrátí sw je nutné servisní zařízení. Pro přehrátí těchto systémů nás můžete kontaktovat.

5. Megasat
Nejrozšířenější zařízení výrobce Megasat jsou Caravanman Premium a Campingman. Zatímco první jmenovaný je možné aktualizovat pomocí SD karty, software je k dispozici na stránkách výrobce nebo u nás, druhý z nich je nutné zaslat k aktualizaci výrobci (nebo si za 50 Eur koupit SD-programátor).

6. Alden

Také Alden nabízí program na výměnu již nefungujících řídících jednotek. Do nich se sice občas podaří nahrát nové frekvence, ale výsledek je nejistý a nedokážeme říci, jak dlouho ještě budou fungovat. Jste-li tedy majitelem půlkulaté řídící jednotky nebo stříbrného recieveru Alden bez HDMI výstupu, týkají se vás následující informace:

Nová řídící jednotka stojí 649 Eur. Pokud však svou současnou odešlete do Aldenu, získáte slevu 250 Eur. Nová Vás tak přijde na 399 Eur + poštovné. Náklady na poštovné (cca 40 Eur) si můžete snížit, pokud pošlete svůj přijímač přes nás. Posíláme více jednotek cca 1x za 14 dnů. Celá výměna tak vyjde na cca 11.000 kč. V případě ladění programů ve Vašem voze cca 12.000 Kč.

Ostatní jednotky Alden s HDMI výstupem je možné aktualizovat. Můžete nás kontaktovat.

7. MOBILSAT+
U novějších systémů Mobilsat+ je možné aktualizovat sw pomocí sd karty. Postup najdete zde: http://www.mobiltech.it/en/download-en/software-updates/mobilsat-2008-2014

U jednotky uvedené na obrázku, která nemá slot pro SD kartu, je nutné vyměnit řídící jednotku a konvertor. Výrobce si je cení na 285 Eur + 20 Eur poštovné. Pro objednání nás můžete kontaktovat.

U ostatních výrobců automatických systémů je to velmi podobné. Chcete-li pomoci s řešením volejte 720705139 nebo pište na info@karavanypro.cz

Tomáš Brabec
19. 8. 2016[contact-form-7 404 "Not Found"]